Haber

IŞİD lideri Kureyşi’nin öldürülmesi: ‘Baskında kendini patlattı’

IŞİD başkanı Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin ölümüne ilişkin Reuters’a konuşan kaynaklar, ekim ayında öldürüldüğü duyurulan Kureyşi’nin ‘kendisini patlattığını’ söyledi. Suriye’nin Ürdün hududunda bulunan Dera vilayetinin Casem kasabasında düzenlenen baskında, Kureyşi’nin ve yardımcısının etrafının kuşatıldığı ve kuşatmanın ardından kendilerini patlattıkları ileri sürüldü.

‘SIĞINAKLARINA BASKIN YAPILDI’

Reuters’a konuşan kaynaklar, Kureyşi ve yardımcılarının bir konutta bulunan kapalı bir sığınakta saklandıklarını söyledi. Eski bir ÖSO üyesi olduğu belirtilen ve Casem’de yaşayan Salem el Horani, IŞİD hücresi olduğu belirlenen üç eve baskın düzenlendiğini aktardı. El Horani, “Savaşçılarımız, sığınaklarına baskın yaptıktan sonra Kureyşi ve bir arkadaşı intihar kemerleriyle kendilerini havaya uçurdu” dedi.

ABD, ‘EKİM AYINDA ÖSO TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ’ DEMİŞTİ

IŞİD’in sözcüsü Ebu Ömer el Muhacir, Telegram kanalından yayınladığı sesli bildiride, başkanları Kureyşi’nin öldürüldüğünü duyurmuştu. Sözcü, IŞİD’in yeni başkanının Ebu Hüseyin el Hüseyni el Kureyşi olduğunu söylemişti.

Sözcünün açıklamasının akabinde CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino da bir açıklama yayınlamış, Kureyşi’nin ekim ayında ÖSO tarafından öldürüldüğünü belirtmişti. Açıklamada, “Kureyşi’nin ekim ortasında vefatı, IŞİD’e bir başka darbe vurdu. Bu operasyon, Özgür Suriye Ordusu tarafından Suriye’nin Dar’a vilayetinde gerçekleştirildi” ifadelerine yer verilmişti.

‘TÜRKİYE’DE YAKALANDI’ İDDİASI

Kureyşi’nin, geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye’de yakalandığı öne sürülmüştü. Fransız haber ajansı AFP, haberi üst seviye bir Türk yetkiliye dayandırmıştı. Lakin sav resmi kaynaklardan teyit edilmemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu